Офис в стоманобетонното хале

Пълна промяна за производство от 90-те години в Добрич

Проект: студио Funkt

Снимки: Тихомир Рачев

Обектът се намира в индустриалната зона на град Добрич, която в момента се разраства с нови съвременни производства. Студио Funkt се заемат с реконструкцията на предприятие в стоманобетонно хале, в което се изработва специализирано оборудване от неръждаема стомана за индустрията за етерични масла и млекопреработване.

Проектът се реализира на фази и отнема почти две години. Започва с преустройството на столовата и съблекалните за служителите, след което дизайн заданието прелива във формиране на външни зони за отдих, паркови площи и нови пешеходни подходи към фабриката. Последен и най-съществен етап е цялостна реконструкция на административната част – вътрешна двуетажна сграда в голямото хале, строена през 90-те години на миналия век. Клиентът искал ефективна и съобразена с начина на работа организация на помещенията, повече светлина в тях и постигане на съвсем нова визия, която да отговаря на корпоративния им имидж.

„Спряхме се на семпло разпределение, в което запазихме съществуващата конструкция и проектирахме нова вътрешна фасада. Развихме концепцията около използване на стъклопакетите на прозорците, които демонтирахме и сглобихме в нова, сложна плетеница от прозрачни и плътни панели. Замислихме панелите така, че да бъде възможна изработката им в самото производство на фирмата – от техните металурзи и заварчици. Обзавеждането също е изчистено и практично, като голяма част от него беше произведено отново на място, съвместно със специалистите на фирмата“, разказват студио Funkt.

Друг ключов елемент в интериора е решението за вътрешен коридор на втория етаж, който да подобрява звукоизолацията между производството и административните офиси. Помислено е и за работниците – в помещенията за отдих са разработени маси за хранене, които лесно се превръщат в маси за пинг-понг. Навсякъде са използвани смарт системи за  осветление, отопление и слънцезащита, като датчици за движение променят спектъра на светлината в зависимост от часа на денонощието. Така сутрин led лампите в цялата сграда светят в по-студена светлина, а с наближаването на вечерта тя става все по-топла, което прави работния ден далеч по-приятен и светлината – близка до естествената.

„Съвместната ни работа със служителите на фирмата през целия процес и прякото им участие в създаването на работната им среда ги направи по-ангажирани и ентусиазирани от постигането на финалния резултат. Можем да се гордеем с тяхното удовлетворение, а всичко това е възможно, само когато има пълно доверие между архитект и клиент“, казват от студио Funkt.

Специални издания